Kurucunun Mesajı

Sevgili Anne ve Babalar,

Günümüzde çocuklarımız uzun süre kapalı alanlarda bulunmak zorunda kalmaktadırlar. Hayatları, okul ve evde geçiyor. Birçoğunun bahçede oynama şansı olmuyor. Hem özgürce hareket edip, deşarj olamıyor hem de doğanın şifasından faydalanamıyorlar.

Bu durum, sadece küçükler için geçerli değil. Anne-babalar da aynı şekilde doğadan uzakta, stresli bir hayat sürüyor. Hepimizin fırsat buldukça gittiğimiz mekânlar alışveriş merkezleri oluyor. Ancak bu mekânlardaki elektrik donanımı, ses, ışıklandırma ve kapalı ortam insanı rahatsız ediyor.

Maalesef çocuklarımız doğanın sakinleştirici etkisinden uzakta, doya doya koşup oynayamadan büyümek zorunda kalıyor. Okullarımız ise şehrin ortasında sıkışıp kalmış, çoğunlukla bahçeleri küçük ve beton olduğu için özgürce hareket edilemiyor. Evde de sürekli sessiz olmaları için uyarılıyorlar. Durum böyle olunca, fazla enerjilerini dışarı atamıyor ve bu kısıtlama içinde büyümeleri de onların sağlıklarını olumsuz etkiliyor. Oysa onların özgürce hareket etmeye ve kendilerini gerçekleştirmeye ihtiyacı var.

Uzmanlar şöyle diyor: “Doğada zaman geçirmek, hem yetişkinleri hem de çocukları sakinleştirir ve iyileştirir. Doğanın şifasından yararlanmak için onların boş zamanına, doğayı katmak gerekir. Özellikle çok stresli bir çalışma temposuna sahip anne-babaların, bu konuda daha fazla dikkat etmesi gerekir. Çünkü doğa, ruhumuzu ve bedenimizi iyileştiren doğal terapidir. Büyük şehirlerde yaşayan ebeveynler, bir süre sonra bu stresten dolayı çocuklarına daha tahammülsüz davranmaya başlar ve iletişimlerine zarar verirler. Bu stresin artmaması için anne-babaların da deşarj olması ve yenilenmesi gerekir. Doğada geçirilen her saniye, bireyi sakinleştirir ve kendi olmasına destek olur. Fırsat buldukça doğada kalmayı ihmal etmeyin.”
Bizler de bu gerçeklerden hareketle çocuklarımıza her yönden sağlıklı bir eğitim ortamı hazırlamaya çalıştık.

2020-2021 eğitim öğretim yılında okulumuzda geleceğe güzel bir miras bırakmak için sizi de aramızda görmekten mutlu olacağız.

Yönetim Kurulu Başkanı
Murat Kurt